Pokud zjistíte, že je váš pes nebo kočka již za hranicí zdravé váhy, je ideální zamířit k veterináři, než začnete podnikat kroky samostatně. Přece jen chcete mít jistotu, že bude všechno podchyceno a pod odborným dohledem, když obezita může mít tak vážné následky, jako jsou problémy se srdcem, cukrovka nebo onemocnění jater. Čím dříve se začnete řídit ozdravným plánem sestaveným na míru vašemu mazlovi, tím rychleji bude moct dosáhnout zdravé váhy a být šťastný. Výhodou návštěvy veterináře je i to, že se vašemu psovi nebo kočce dostane komplexní prohlídky. Budete tak vědět, jestli se už náhodou nezačínají projevovat nějaké negativní dopady vyšší váhy. Veterinář by totiž měl vyšetřit i srdce a jiné orgány, které mohou pod vlivem nadváhy trpět. Navíc existuje několik onemocnění, které nárůst váhy sama způsobují, např. poruchy štítné žlázy, jako je hypotyreóza. Ty mohou být nicméně nadváhou naopak i způsobovány, takže to může být začarovaný kruh. Tato onemocnění může vyloučit také pouze vyšetření u veterináře.
Jen pro pořádek, od této chvíle se rady budou týkat převážně hubnutí psa, protože u něho můžete ovlivnit více věcí, kočku zmíníme později. Společně s veterinářem byste měli sestavit ozdravný plán pro vašeho mazla. Obecně se bude jednat o podobný princip, jako když chce zhubnout páníček. Bude potřeba snížit kalorický (energetický) příjem a zvýšit míru pohybu. Veterinář v závislosti na váze vašeho psa (resp. na základě indexu BCS) může doporučit, jaký pohyb je žádoucí, aby byl bezpečný, a jaké krmivo je vhodné.
O indexu BCS a o tom, jak poznat nadváhu se dočtete v předchozím článku Jak poznat nadváhu a obezitu u psa a kočky
Když pomineme případy jiných, specifických zdravotních obtíží, pes překročí zdravou váhovou hranici, když dlouhodobě denně přijímá více kalorií, než je schopen spálit. Jak už jsme zmínili, je proto cílem jakéhokoli plánu na hubnutí snížit kalorický příjem mazla. To ovšem neznamená hladovění. Naopak bude potřeba dostatek chutné, kvalitní stravy určené k redukci váhy. Potom je zcela zásadní, abyste psa nekrmili ničím jiným. Pokud je to váš případ a dáváte mazlíčkovi třeba zbytky od stolu nebo ho přikrmujete během vaší večeře, protože smutně kouká, musí to pro dobro všech zúčastněných skončit. Jasně, že si můžete dovolit mu občas dát zdravý pamlsek. Ale všeho s rozmyslem a vědomím, že i pamlsek má nějakou energetickou hodnotu a měl by se tedy potom příslušně snížit denní příděl krmiva.