Z blogu HPF

Ovoce pro psa – zdravý pamlsek, nebo nebezpečná hra?

Pro páníčky slouží ovoce jako zdravý mls a skvělá alternativa umělých sladkostí. Ovoce je v ideálním případě čistě přírodní a i když některé druhy také obsahují spoustu cukru, je ovoce zdravější, protože má v sobě další spoustu prospěšných látek, např. vitaminy nebo vlákninu. Je ale ovoce stejně zdravé i pro naše mazlíčky? Můžeme jim ho každý den nabízet jako dobrý pamlsek, po kterém se jen zapráší? Některé druhy jsou vhodné stoprocentně a pokud váš pes není vybíravý, zhltne kus ovoce skoro stejně rychle jako kus sušeného masa. Jsou ale další druhy těchto sladkých pochoutek, se kterými by se mělo lehce brzdit, a také ty, kterým byste se měli úplně vyhnout, aby vašemu mazlíčkovi nezpůsobily zdravotní komplikace.

Vybrali jsme pro vás různé druhy ovoce, které jsou v Česku oblíbené. Ani jsme si netroufli sepsat plný výčet, určitě by vás ještě další druhy napadly! Každý pes je osobnost, takže pokud si nejste jistí, jestli by ovoce, které doporučujeme, bylo zrovna pro vašeho mazla nevhodné, raději se poraďte se veterinářem, který s vámi vyřeší individuální potřeby vašeho psa.

Mohou psi jíst …?

#1 – Banány

Odpověď: Psi mohou jíst banány v přiměřeném množství.
Upozornění: Nikdy psovi nepodávejte banánovou slupku.
Co se týče banánů, skvělé výživové benefity platí jak pro páníčky, tak pro jejich chlupáče. Porce této žluté dobroty obsahuje dobrou dávku vlákniny, vitaminu A, vitaminu C a draslíku. Stejně jako u každého jídla platí, že příliš mnoho dobrého může být v konečném důsledku špatně. U psů a banánů to platí dvojnásob, protože když to váš mazel s tímto exotickým ovocem přežene, může mít problémy si ulevit – ano, může mít zácpu! Tak na ně dávejte pozor. Banány by měly být fajn pamlsek, ne hlavní složka psího oběda.

#2 – Jablka

Odpověď: Psi mohou jíst jablka v přiměřeném množství.
Upozornění: Nikdy psovi nepodávejte stonek, semínka nebo střed jablka.
Nakrájená jablka jsou pro většinu psů zdravým a chutným pamlskem. Toto ovoce, jedno z nejpopulárnějších v Česku, je plné fytonutrientů, vitaminu A a C, minerálů a antioxidantů. Obsahuje také hodně vlákniny, která prospěje trávení. Jablka můžete podávat i se slupkou ale vyhněte se jadérkům, středu nebo stopce. Ty jsou toxické, když se rozžvýkají a ve větším množství mohou způsobit potíže.

#3 – Jahody

Odpověď: Jahody jsou pro psa bezpečné.
Upozornění: Podávejte vašemu psovi pouze čisté a čerstvé jahody.
Další chuťová bomba, která je navíc velmi výživná jak pro lidi, tak pro psovité šelmy. Dejte jen pozor, abyste jahody dobře omyli a odstranili všechny části stonku a lístků. Pak už vám nic nebrání dopřát vašemu psovi delikatesu plnou vlákniny a antioxidantů. Můžete je i rozmačkat nebo z nich rovnou udělat pyré, pokud třeba máte malého mazlíčka, pro kterého by byla poctivá jahoda příliš velké sousto.

#4 – Broskve

Odpověď: Broskve jsou pro vašeho psa bezpečné.
Upozornění: Odstraňte pecky a podávejte psovi pouze dužinu.
Dužina broskve je lahodný pamlsek pro vašeho chlupatého přítele. Zase si dávejte pozor na pecky, které obsahují toxické látky. Těch by sice mazel musel sníst hodně, aby mu hrozilo nebezpečí, ale mnohem větší zdravotní riziko u pecky hrozí z mnohem prostšího důvodu, a sice kvůli nebezpečí udušení a podráždění nebo ucpání trávicího traktu. Když si na pecku dáte pozor, je broskev pro vašeho psa výborná volba.

#5 – Pomeranče

Odpověď: Psi mohou jíst pomeranče v přiměřeném množství.
Možná nejoblíbenější ovoce pro fanoušky citrusů může být i relativně zdravým pamlskem pro jejich mazla. Jako většina druhů ovoce mohou pomeranče obsahovat vysoká množství cukru, což obecně není pro zdraví úplně nejlepší, zvláště pak pokud pes trpí cukrovkou. S tímto oranžovým citrusem to pro jistotu nepřehánějte, ani pokud je váš mazlíček zdravý. Jeden dva plátky jsou akorát, abyste zároveň vypozorovali, jestli pomeranč nezpůsobuje komplikace pro žaludek. Některé psy mohou totiž citrusy dráždit. Další věc, kterou nechcete, je, aby váš pes polkl pomerančovou kůru, takže mísu s ovocem držte mimo dosah.

#6 – Borůvky

Odpověď: Borůvky jsou pro vašeho psa bezpečné.
Tohle malé lesní ovoce je pro zdraví vašeho psa, stejně jako pro to vaše, naprosto skvělé. Ne nadarmo se téměř všude borůvky uvádějí jako jedna z nejmocnějších superpotravin. Tento modrofialový zázrak je plný antioxidantů a živin, které mohou vašemu mazlíčkovi ve stravě chybět. K tomu vláknina a velká dávka vitaminů A, B, C, D, E a K! Borůvky jsou pro psy také vhodné svou velikostí. Bobulky jsou příjemně malé na to, aby posloužily jako zdravý pamlsek a vy tak nemusíte ani nic krájet.

#7 – Hroznové víno a hrozinky

Odpověď: Hrozny a hrozi nky jsou pro vašeho psa nebezpečné.
Velmi oblíbené ovoce u páníčků se bohužel ukázalo být velmi nebezpečným pro psy. Přesné důvody jsou zatím z velké části zastřeny tajemstvím, ale hroznové víno nebo hrozinky mají u zvířat prokázanou souvislost s četnými případy selhání orgánů, zejména ledvin. Mezi symptomy poruchy ledvin u psů patří zvracení, průjem, ztráta chuti k jídlu, deprese nebo úbytek váhy. Pokud váš pes hrozny snědl a vy nepozorujete žádné negativní účinky, může být vůči jejich negativním efektům odolný a zvládá je strávit. To ale není důvod dávat mu je znovu, toto malé ovoce si raději dopřávejte jen vy a vašeho mazlíčka z toho vynechte.

#8 – Brusinky

Odpověď: Psi mohou jíst brusinky v přiměřeném množství.
Toto superovoce je podle nás velmi zajímavé zmínit už jen proto, že možná málokoho napadlo ho svému mazlovi dát. Pokud jste brusinky v syrové nebo sušené formě (pouze takové byste měli nabídnout svému psovi) někdy ochutnávali, víte, že jsou dost trpké. Ani vašemu mazlovi tedy moc chutnat nemusejí. No tak proč o nich píšeme? Páníčkům brusinky skvěle pomáhají s některými zdravotními problémy, zejména pak se záněty močových cest. A to stejné platí i pro psí a kočičí močové ústrojí! Zvláště pak u koček mohou brusinky přijít vhod, protože ty v porovnání se psy trpí těmito zdravotními komplikacemi ještě častěji. Samozřejmě je ideální, když se nejdřív poradíte s veterinářem, a taky to hlavně nepřehánějte s množstvím, jinak můžete docílit vedlejších účinků. Taky dávejte pozor na bobule, které pocházejí z balení nějaké namíchané směsi. Mohly by potom obsahovat zbytky ostatních ingrediencí, které jsou pro psa nevhodné až toxické jako např. hrozinky nebo některé ořechy.

#9 – Třešně

Odpověď: Třešně jsou pro vašeho psa bezpečné.
Upozornění: Nepodávejte vašemu psovi stonky, pecky a listy třešně.
Kdybyste se zeptali, jestli můžete dát svému psovi třešni, odpověď by mohla znít „ano“ i „ne“. Dužina je totiž pro mazlíčka zdravá a dobrá, ale o zbytku platí přesný opak. Stonek, pecka a listy obsahují jedovatý kyanid, který je pro psy velmi nebezpečný (samozřejmě i pro člověka, ale až ve větších množstvích). Pecky jsou navíc malé, mohou tak být spolknuty omylem a způsobit ucpání střeva nebo jiné trávicí poruchy. Dávejte si tedy s tímto jinak prospěšným a chutným ovocem pozor.

#10 – Maliny

Odpověď: Psi mohou jíst maliny v přiměřeném množství.
Jestli máte zahradu s maliníkem, po které má váš pes volný výběh, možná jste si všimli, že si občas sám malinu dá. Někteří psi si takto rádi sami nějakým malým ovocem přilepší a není na tom nic špatného, jen zrovna u malin(au rybízu, viz níže!) byste to měli alespoň do určité míry sledovat. Jsou sice taky nabité živinami a vitaminy, ale prospěšné jsou jen v malém množství. Obsahují totiž xylitol, přírodní cukr, který může být ve větší dávce pro mazlíčka nebezpečný. U člověka nebyly prokázány žádné negativní zdravotní důsledky této látky, ale u psů může její konzumace vést k onemocnění jater nebo hypoglykémii. Na druhou stranu mohou být maliny skvělé pro starší psy, kteří trpí záněty kloubů, protože toto zahradní ovoce má silné protizánětlivé účinky.

#11 – Rybíz

Odpověď: Rybíz je pro vašeho psa nebezpečný.
Další zahradní ovoce, které by si pes mohl „natrhat“ sám. Mohl, ale neměl by, tak dávejte pozor. Rybíz má podobně vysokou toxicitu jako hrozny a hrozinky a i když ho někteří psi strávit dokážou, pro některé může být jedovatý. Takže pro jistotu velké ne!

#12 – Hrušky

Odpověď: Psi mohou jíst hrušky v přiměřeném množství.
Hrušky slouží pro mnoho psů jako oblíbený pamlsek. Jsou zdravé a plné vitaminů A a C, stejně jako vlákniny, která pomáhá s trávením. Hruška se dá pohodlně nakrájet a vzít na procházku jako odměna, ale prosím nepřehánět, obsahuje totiž dost cukru. Proto se úplně vyhněte nakládaným hruškám (stejně jako jinému konzervovanému ovoci).

#13 – Rajče

Odpověď: Je to komplikované.
Ano, i když to ne každý ví, rajče se řadí mezi ovoce. A je to příklad plodu, který můžete mít jakkoli rádi, ale váš pes by se mu měl pro jistotu vyhýbat. Rajče obsahuje, stejně jako třeba syrové brambory, solanin, který může být pro mazla nebezpečný. Koncentruje se hlavně ve stoncích a listech, ale najdeme ho ve velkém množství i v nedozrálých plodech. Může způsobovat podráždění trávicího traktu nebo negativně ovlivňovat centrální nervovou soustavu. Pes pak může dostat svalové křeče, ztrácet pohybovou koordinaci nebo pociťovat celkovou slabost. Pokud tedy pěstujete toto ovoce na zahradě, dávejte velký pozor, aby pes nezralé plody nebo stonky neochutnal. Ani zralá rajčata pak nejsou zcela bezpečná, takže je pro jistotu mazlíčkovi nedopřávejte.

(#14 – Vodní meloun)

Možná vám ve výčtu ještě chyběl další sladký plod, oblíbený pamlsek páníčku, a sice vodní meloun. Ten jsme neuvedli záměrně, protože meloun se totiž řadí mezi zeleninu, a ne ovoce. Když už jsme ale u něj, zmínit ho můžeme. Vodní meloun je pro psa bezpečný. Kromě toho, že skvěle hydratuje, obsahuje i množství vitaminů a minerálů. Jen, jako i jiných plodů, vyberte před servírováním pecky a nenechte psa žvýkat zelenou kůrku.

Další články si můžete přečíst na našem blogu!

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.