Z blogu HPF

Jídla, která by psi nikdy neměli jíst

Každý správný páníček chce pro svého mazlíčka to nejlepší a s tím jsou neodmyslitelně spojené dobroty, kterými můžeme psovi přilepšit. Existuje ale řada běžných potravin, které pro mazla dobré rozhodně nejsou, i když se to na první pohled nemusí vůbec zdát. Zaměříme se tedy na ty potraviny, které by mazlíčci v žádném případě pozřít neměli, případně ty, které sice nejsou životu nebezpečné, ale zároveň nejsou zdraví prospěšné a je tedy dobré se jim vyhnout.

#1 – Kyselé okurky

I když se jedná o variantu okurku, neznamená to, že jsou pro psa stejně zdravé. Okurek získá svou kyselost díky svému nálevu z octa, soli a dalších látek, ve kterém dlouho odpočívají. Sůl nemá ve stravě vašeho psa co dělat a nemusíme asi zmiňovat, že ostatní substance, které se do nakládaček přidávají, také nejsou pro vašeho mazlíčka to pravé. Je pravděpodobné, že po kyselých okurkách by váš pes zvracel nebo měl horečku. To samozřejmě platí i o jakékoli jiné nakládané zelenině. Občasný kousíček kyselé okurky neudělá žádnou velkou paseku, ale doporučujeme se jim raději úplně vyhnout.

#2 – Sůl

Když už jsme nakousli sůl neboli chlorid sodný, podíváme se na ni více zblízka. Nejviditelnější symptom, který budete při přemíře sodíku v těle psa pozorovat, bude zvýšená žízeň. Když pes omylem sní větší množství slaného pokrmu, může dojít i k otravě. Projeví se zvracením, průjmem, třesem, zvýšenou teplotou, záchvaty a v nejhorším případě může skončit i smrtí. Vyvážená kompletní krmiva obsahují soli dostatek a není žádný důvod něco mazlovi dosolovat. Dobroty, jako jsou slané chipsy, preclíky nebo slaný popkorn, by tedy pes dostávat rozhodně neměl. Když už mazlíček něco slaného sní, ujistěte se, že má k dispozici dostatek čerstvé vody, aby nedošlo k dehydrataci.

#3 – Skořice

Sladká, lahodná vůně skořice může být pro vašeho mazlíčka sice přitažlivá, ale toto koření pro něj není úplně bezpečné. Skořice sice není toxická, ale to neznamená, že byste ji měli psovi pravidelně servírovat. Když ho necháte požvýkat kus celé skořice, může to podráždit jeho tlamu mletou formu zase může vdechnout, což způsobí kašlání a problémy s dýcháním (možná jste to někdy zažili sami!). Pozření většího množství skořice opět vyvolá u vašeho psa zvracení a průjem a může docházet ke změnám v srdečním tepu.

#4 – Syrové kvasnicové těsto

Pokud rádi pečete, těsto je u vás doma na denním pořádku a možná že ho někdy i třeba trochu ochutnáte v syrové formě. To by ale rozhodně neměl dělat váš pes, je to opravdu nebezpečné. Kvasnice totiž při své fermentaci vytvářejí alkohol, který může vést k otravě, dalším problémem je velké nadýmání, které by těsto způsobilo. Tím jsme si vlastně zodpověděli i další dotaz – alkohol je pro mazlíčka velmi nebezpečný a často smrtící! Věříme, že není potřeba mu věnovat samostatný odstavec…

#5 – Čokoláda

Načali jsme sladké, tak se do něj pustíme naplno. Ať už jste milovníci čokolády, nebo ji naopak nemusíte, váš pes ji nemůže. Tahle dobrota totiž obsahuje theobromin a kofein, dva stimulanty, které psí trávicí systém nedokáže metabolizovat. Pozření čokolády může zase vést ke zvracení, průjmu a také dehydrataci. Tyto symptomy mohou dále vést k mnohem větším komplikacím, jako je svalový třes, záchvaty nebo vnitřní krvácení. Asi víte, že pro člověka je v přiměřeném množství zdravější tmavá (hořká) čokoláda nebo čisté kakao, protože neobsahuje tolik cukru, pro psa je však z důvodu vyššího obsahu theobrominu a kofeinu méně nebezpečná ta mléčná. To však opět neznamená, že byste mu ji měli nabízet.

#5 – Xylitol

Tato chemická sloučenina se často používá místo cukru. Že xylitol neznáte? Vězte, že pokud kupujete sladkosti, určitě ho doma máte. Jedná se o tzv. březový cukr, který v zásadě není nezdravý. Pro vašeho psa však ano. Najdeme ho v různých cukrovinkách, žvýkačkách (jasně,ty by vás asi mazlovi ani nenapadlo dávat) nebo sladkém pečivu. Když pes xylitol zkonzumuje, může to vést k rapidnímu poklesu hladiny cukru v krvi, a tím ke svalové slabosti a záchvatům. Tato látka ale může mít i závažnější důsledky, protože by u mazlíčka mohla způsobit např. poškození jater. Ptáte se, jestli je tedy lepší obyčejný cukr? Cukr opravdu potřeba není žádný a jeho nebezpečí pro psa spočívá ve stejných potenciálních komplikacích jako pro lidi – nadváha, problémy se zuby, cukrovka.

#6 – Cibule

Tato zelenina obsahuje pro psa nebezpečné látky, které jsou toxické. Poškozují totiž červené krvinky a hemoglobin, který je nutný pro přenos kyslíku krví. Když tedy mazlíček sní větší množství cibule, může to vést až k anémii. Příznaky se však projeví až za několik hodin a často až za několik dní. Pes by v takovém případě byl zesláblý, neměl by chuť k jídlu a mohl by i omdlívat. V případě závažné otravy látkami obsaženými v cibuli je třeba i krevní transfuze. Mějte na paměti, že toxické jsou všechny formy a části cibule, třeba i sušený prášek nebo listy.

#7 – Káva a čaj

Řada páníčků si bez kávy, případně bez čaje nedokáže představit svůj život. Však asi sami víte, jak šálek dobrého čaje nebo kávy dokáže člověka nakopnout. Pokud ale chcete, aby byl v euforii i váš pes, dejte mu místo kávy nebo čaje jeho oblíbenou hračku… Kvůli jejich vysokému obsahu kofeinu jsou totiž pro psa velmi nebezpečné. U kávy je všem obsah kofeinu jasný, u čaje se jedná hlavně o ten zelený a černý. Tento stimulant povzbuzuje nervový systém psa, což může vést k hyperaktivitě, zvracení, průjmu, zrychlenému srdečnímu tepu, záchvatům a třesu. Jsou zaznamenány i případy selhání plic a nebo poruchy srdečního rytmu, které vedly ke smrti. Káva, čaj a vlastně cokoli, co obsahuje kofein a podobné stimulanty, jsou tedy dobroty, které si užívejte jen vy a vašeho mazla z toho určitě vynechte.

#8 – Tučná jídla

Jazyk bude mlsně vykukovat z tlamy a pohled bude tak upřený, až budete mít pocit, že vás možná naskrz propálí. Pro plátek slaniny nebo jiného tučného nebo mastného jídla možná váš pes udělá cokoli. Vy se ale nedejte. Tuk jako takový samozřejmě toxický není, ale může způsobovat zažívací potíže, plynatost, zvracení, při dlouhodobější konzumaci zánět slinivky nebo problémy s játry. Není tedy ani vhodné, abyste mazlovi dávali tučné části masa, které vám zbyly od oběda.

#9 – Hroznové víno a hrozinky

Velmi oblíbené ovoce u páníčků se bohužel ukázalo být velmi nebezpečným pro psy. Přesné důvody jsou zatím z velké části zastřeny tajemstvím, ale hroznové víno nebo hrozinky mají u zvířat prokázanou souvislost s četnými případy selhání orgánů, zejména ledvin. Mezi symptomy poruchy ledvin u psů patří zvracení, průjem, ztráta chuti k jídlu, deprese nebo úbytek váhy. Pokud váš pes hrozny snědl a vy nepozorujete žádné negativní účinky, může být vůči jejich negativním efektům odolný a zvládá je strávit. To ale není důvod dávat mu je znovu, toto malé ovoce si raději dopřávejte jen vy a vašeho mazlíčka z toho vynechte.

#10 – Rajče

Ano, i když to ne každý ví, rajče se řadí mezi ovoce. A je to příklad plodu, který můžete mít jakkoli rádi, ale váš pes by se mu měl pro jistotu vyhýbat. Rajče obsahuje, stejně jako třeba syrové brambory, solanin, který může být pro mazla nebezpečný. Koncentruje se hlavně ve stoncích a listech, ale najdeme ho ve velkém množství i v nedozrálých plodech. Může způsobovat podráždění trávicího traktu nebo negativně ovlivňovat centrální nervovou soustavu. Pes pak může dostat svalové křeče, ztrácet pohybovou koordinaci nebo pociťovat celkovou slabost. Pokud tedy pěstujete toto ovoce na zahradě, dávejte velký pozor, aby pes nezralé plody nebo stonky neochutnal. Ani zralá rajčata pak nejsou zcela bezpečná, takže je pro jistotu mazlíčkovi nedopřávejte.

(#11 – Česnek – jak to s ním tedy je?!)

U tohoto zázraku přírody probíhá velká diskuze, resp. většina lidí zastává běžně rozšířený názor, že česnek je pro mazlíčka jedovatý a může ho i zabít. Uvádíme ho v závorce a na samý konec, protože podle nás nespadá do kategorie pro psa čistě škodlivých potravin. Ano, když to přeženete, česnek je pro mazla toxický a je nebezpečnější něž jakákoli jiná zelenina ve velkém množství. Obsahuje totiž thiosírany, které mohou, stejně jako u cibule, vést k anémii. Když ale víte, jak s česnekem naložit, může z jeho neuvěřitelných zdravotních benefitů těžit i váš mazlíček! Doporučujeme však česnek z bio produkce, abyste se vyhnuli nežádoucím látkám, jako jsou třeba těžké kovy apod. Takové substance škodí samozřejmě i člověku, ale pro psa jsou nebezpečné v mnohem nižších dávkách. Česnek nakrájejte nadrobno, nechte asi 15 minut odležet a dle hmotnosti mazla můžete přidat do krmiva. Uvádí se, že jedna čajová lžička je bezpečná a zdravá pro zhruba 15kg psa. V případě jakýchkoli zdravotních problémů vašeho mazlíčka vše raději konzultujte s veterinářem. A pokud si prostě stejně nejste jistí, česneku se jednoduše vyhněte stejně jako ostatním potravinám z toho seznamu.

Další články si můžete přečíst na našem blogu!

 

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.