Z blogu HPF

8 přírodních zlepšováků jídelníčku

Kupujete svému psovi jen granulované krmivo a napadlo vás, jestli by nebylo dobré jídelníček občas něčím doplnit? Nebo mu vaříte sami, ale nejste si jistí, že do misky dodáváte všechny živiny, které jsou potřeba? Ať vašemu psovi kupujete jakoukoli značku nebo druh krmiva, vždy je možnost jídelníček ještě trochu vylepšit. Doplnit a doladit něčím čerstvým a přírodním, co dodá další živiny, vitaminy a minerály a podpoří zdraví vašeho mazlíčka. Dnes si několik takových zlepšováků představíme.

Už mnohokrát jsme si řekli, že jedna z nejdůležitějších věcí pro zdraví a štěstí vašeho mazlíčka, a koneckonců i pro vás, je dobrá, kvalitní strava. Lidé čím dál více dbají o svůj jídelníček a naštěstí už nezapomínají ani na své psy. Obecně platí, že zákazníci začali číst etikety i složení krmiv z e-shopů a zajímají se, co receptury obsahují a co by kvalitní krmivo vlastně obsahovat mělo. A z toho máme velkou radost!

Přejdeme ale už k hlavnímu tématu dneška, jak i dobrou stravu ještě trochu vylepšit.

Říkáme to vždycky a řekneme to i teď – ideálně byste se při každé změně jídelníčku nebo jeho doplnění měli poradit s veterinářem. Jedná se sice o přírodní pomocníky, ale každý mazel je jedinečný (což je na tom to krásné!) a může na některé potraviny reagovat jinak než jeho kolega.

#1 – Dýně

Zvláště pokud má váš pes zažívací potíže, syrová dýně je skvělým doplňkem jeho jídelníčku. Má vysoký obsah vlákniny, která může pomoct zpevnit řídkou stolici. Bylo také prokázáno, že prospívá i močovému ústrojí, takže pokud má mazlíček problémy tohoto typu, zkuste mu lžíci dýně do krmiva přidávat. Určitě ale pořiďte dýni neslazenou třeba v plechovce nebo si pyré ideálně vyrobte sami. Důležité je, aby v ní jednoduše nebyly žádné přídavky. A sladká náplň dýňového koláče vašemu mazlovi určitě dobře neudělá!

#2 – Vejce

Jen málo potravin dokáže předčit nutriční hodnotu vajec. Jejich kombinace vysoce kvalitních proteinů a tuků spolu s širokou škálou vitaminů a minerálů je opravdu cenná a zároveň se nejedná o úplně drahé vylepšení jídelníčku. Bílky jsou lépe stravitelné, když se uvaří, žloutky si naopak uchovávají svou nejvyšší výživovou hodnotu syrové. Jedno vejce denně pro většího psa je rozumné množství, malý přítel si vystačí s půlkou. V žádné formě vašemu mazlovi do stravy nepřidávejte skořápku, která pro psa obsahuje příliš mnoho vápníku. Ten váže ostatní minerály a v organizmu by pak mohlo dojít k jejich nedostatku.

#3 – Ovoce a zelenina

Další stálice zdravé stravy, ať už lidí nebo jejich chlupatých parťáků. Pro psy jsou vhodné například různé druhy bobulí, zvláště pak borůvky, které jsou napěchované antioxidanty. Dalším dobrým ovocem je třeba banán nebo jablko. Vyvarujte se příliš sladkým druhům, jako jsou např. hrozny, které by psímu organizmu dodaly až moc cukru. Co se týče zeleniny, prospěšnější jsou zelené listové druhy než ty škrobovité (brambory, …). Můžete se tedy spolehnout třeba na špenát nebo kapustu. Zelenina je často hodnotnější, když se povaří, ale některá, jako je třeba mrkev nebo cuketa, je skvělá čerstvá a může z nich být i zdravý pamlsek! Brokolice je taky dobrá volba s velkým množství živin, ale nepřehánějte to s ní, může způsobit nadýmání

#4 – Rybí olej

Ano, slýcháme to asi všude ohledně jídelníčku páníčků, nicméně je to tak i u psů! Rybí tuk je skvělý doplněk, protože je výborným zdrojem omega-3 a -6 nenasycených mastných kyselin. Ty jsou mimo jiné důležité pro srst vašeho psa, která tak zesílí a bude se hezky lesknout. Omega kyseliny také celkově zlepšují imunitní systém, redukují záněty a jsou prospěšné pro mozek, což je obzvláště důležité pro štěňata nebo seniory. Při příliš vysoké suplementaci hrozí velké snížení hladiny vitaminu E v těle psa, takže to nepřehánějte, ale v rozumné míře může rybí tuk jedině prospět. Na trhu je řada doplňků, obzvlášť fajn jsou např. lososové oleje od značek Essential nebo Hofseth BioCare. Další alternativou je sáhnout po konzervovaných sardinkách. Musíte ale sehnat takové, které nebudou plavat v oleji, ale ve vodě.

#5 – Kokosový olej

Další z tuků, který hodně získává na popularitě u páníčků jako kosmetický přípravek, ale i jako doplněk studené kuchyně. A je to dobře, protože má spoustu blahodárných účinků, ze kterých může těžit i mazlíček! Má antibakteriální, protiplísňové i antivirální účinky a prospívá tak celému tělu. Má pozitivní účinky na kožní poruchy a dokonce působí jako prevence cukrovky nebo ji pomáhá kontrolovat. Pamatujte, že kokosový olej je v podstatě čistý tuk, takže to s ním opět raději nepřehánějte.

#6 – Bílý jogurt

Čistý bílý jogurt je dobrým zdrojem vápníku a probiotik, pokud váš pes nemá velký problém s tolerancí laktózy. Tento přírodní doplněk tak může pomoct se zažívacími potížemi a ještě dodat potřebné živiny. Samozřejmě se vyvarujte jakýmkoli slazeným nebo jinak ochuceným jogurtům a také sáhněte spíše po nízkotučném produktu.

#7 – Křemelina

Křemelina je látka, jemný bílý prášek, vyrobený ze zkamenělých zbytků křemičitých schránek jednoduchých živočichů. Pokud křemelinový prášek občas přidáte do krmiva, bude likvidovat parazity všeho druhu. I vnější použití je velice prospěšné, protože má schopnost ničit blechy nebo klíšťata. Pokud ji budete chtít použít, sáhněte po křemelině potravinářské.

#8 – Bylinky

O bylinkách se ví, že dokáží regulovat některé tělesné funkce a účinně je harmonizovat se zbytkem organizmu. Někdy mohou mazlíčka i uklidňovat nebo pomáhat s alergiemi. Seznam zdraví prospěšných bylinek a jejich účinků by byl opravdu dlouhý, uvedeme si jich tedy alespoň pár nejčastějších. Některé se také přidávají i do suchých nebo konzervovaných krmiv.

Jednou z nejpoužívanějších bylin je rozmarýn. Ten je bohatý na železo, vitamin B6, vápník a prokázal se také jako silný antioxidant. Působí i antibakteriálně, takže prospívá zažívání a je tak schopen udržet krmivo delší dobu čerstvé. Umí samozřejmě porci i hezky dochutit! Máta je zase skvělá na osvěžení jakéhokoli jídla v misce. Dokáže totiž i “vylepšit” psí dech! Má nicméně i jiné výhody. Uklidňuje žaludek, redukuje plynatost a nevolnost. Se zažíváním a plynatostí pomůžou i jiné bylinky, jako je např. oregano. Antibakteriální, antivirotické a antioxidační účinky má zase bazalka. Spoustu využití najdete i pro heřmánek. Pro řadu lidí je to první pomoc, po které sáhnou při zažívacích potížích a problémech s žaludkem jejich mazlíčka. Zmírňuje křeče, pomáhá s plynatostí a redukuje záněty. Esenciální oleje obsažené v heřmánku pomáhají uvolňovat i křeče svalové. Semínka fenyklu také můžete psovi přidat přímo do jídla. Slouží jako pomocník s větry nebo akutními zažívacími potížemi, např. při přejedení nebo když pes sežere něco, co neměl a co mu neudělalo dobře. Můžete použít i vychladlý čaj z této byliny. Tymián je díky svým těkavým olejovým složkám thymolu a karvakrolu dobrým antiseptikem pro ústa a krk. Proto se také často používá jako přísada do zubních past. Tato bylinka je prospěšná i při kašli, astmatu a jiných dýchacích obtížích.

Bylinky můžete do krmiva přidávat čerstvé nebo sušené. Nepoužívejte ale ty, které se někde v koutě spíže povalovaly roky, ty už by moc nápomocné nebyly. Pro malé psy stačí špetka, velkému mazlovi prospěje čajová lžička, kterou mu přidáte do misky. Pokud si vyrábíte domácí pamlsky, můžete špetku bylinek přidat do nich a zároveň tak vylepšit jejich chuť. Stejně jako mohou být bylinky v rozumném množství prospěšné, ve velké míře mohou naopak i uškodit, takže více tady nebude vždycky znamenat lépe. Zvláště opatrně potom používejte tinktury, pokud jste jejich fanouškem. Jsou to koncentrované zdroje bylinných esenciálních olejů, takže u nich se vždy raďte s veterinářem.

Další články si můžete přečíst na našem blogu!

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.